Parkelerden Kırmızı Halıya: Meşhur Parasite Evi

Geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirilen 92. Akademi Ödüllerine(The Oscars) Güney Kore yapımı kara komedi & gerilim filmi “Parazit” damga vurdu. Bong Joon-Ho yönetmenliğinde “En İyi Uluslararası Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Özgün Senaryo” ödüllerinin yanı sıra “En İyi Film” kategorisinde de ABD sınırları dışından ödülü kazanan ilk film olarak tarihe geçti.

Bong Joon-Ho elinde oscar ödülünü tutuyor

Lee Ha-joon imzalı, hikaye anlatımının çok önemli bir parçası olan prodüksiyon tasarımı da oldukça ilgi gördü. Özellikle filmin en gerilimli anlarının yaşandığı “Park” ailesi evi, tasarımı ile dikkatleri topladı. İç ve dış mekan çekimlerinde sinematografi biliminin tüm titizliği ile uygulandığı bu mansiyonun, hikaye anlatımına bu kadar etki etmesi ise bir tesadüf değildi.

Parasite filmi setinden bir iç mekan fotoğrafı

Hikayeye göre Park ailesinin evi Namgoong isimli ünlü bir mimar tarafından tasarlanmış, bir süre mimarın kendisi tarafından kullanılmış, daha sonra Park ailesine satılmıştı. Bu nedenle Lee Ha-joon, seti tasarlarken bir prodüksiyon tasarımcısından ziyade bir mimar gibi düşünmeye çalıştığını söylüyor: “Sinematik faktörleri tabi ki göz önünde bulundurmamız gerekiyordu. Fakat aynı zamanda öyle gerçek bir ev tasarlamalıydık ki, izleyiciler karakterlerin burada yaşadığına gerçekten inanmalıydı. Ben bir mimar değilim ve bence bir mimarın ve yapım tasarımcısının bir mekanı değerlendirmesi arasında farklar var. Biz engelleri ve kamera açılarını önceliklendirirken, mimarlar insanların içinde gerçekten de yaşayacağı alanlar inşa ederler, dolayısıyla insan merkezli tasarımlar yaparlar. Yani yaklaşımlarımız birbirinden farklı.”

Parasite filminden parke detayının öne çıktığı bir an

Parasite filminden karanlık bir iç mekan sahnesi

Oturma alanının zeminin tamamında bahçenin yeşilini iç mekanda aynı doğallıkla temsil eden ahşap parkeler kullanıldı.

Sonuç ise yalın ve elegan tarzda, bolca ahşap ve cam etkisinde modern bir ev… Yönetmen ve senarist Bong Joon-ho’nun, yapım tasarımcısı Lee’ye aktardığına göre, hikayedeki hayali mimar Namgoong’un evi inşa ederkenki amacı giriş katta bahçenin ferahlığını olabildiğince iç mekana taşımaktı. Bu doğrultuda tasarımcı, mekanın bahçeye bakan cephesine dev bir cam duvar yerleştirdi. Oturma alanının zeminin tamamında bahçenin yeşilini iç mekanda aynı doğallıkla temsil eden ahşap parkeler kullanıldı. Minimal bir düzende kümelenen koltuk takımı ve orta sehpa ile zemin, bütünü ile açığa çıkarıldı ve natürel-modern tasarım anlayışı pekiştirildi.

Parasite filmi kavga sahnesinde parke detayı

Parasite filminden iç mekan tasarımını gösteren sahne

Lee, dış mekan setinin inşasında güneşin çok önemli bir faktör olduğunu belirtiyor: "Açık hava alanlarını ararken güneşin yönü çok önemli bir noktaydı", "İstediğimiz zaman diliminde güneşin konumunu hatırlamak ve pencerelerin konumlarını ve boyutlarını buna göre belirlemek zorunda kaldık. Işıklandırma söz konusu olduğunda, Hong Kyung Pyo'nun renk ile ilgili özel istekleri oldu. Sofistike, dolaylı bir aydınlatma ve tungsten ışık kaynaklarından sıcak bir etki istedi. Seti inşa etmeden önce onunla birlikte güneşin hareketlerini izlemek için alanı defalarca ziyaret ettik ve setin konumuna birlikte karar verdik." diye ekliyor…

Parasite filmine konu olan aile ahşap malzeme yoğunluklu iç mekanda eğleniyor

Parkelerle elde edilen yalın zemin tasarımı, geniş açıklıklar, doğal malzeme ve minimal dekorasyon ile kurgulanan bu set, mekan tasarımının izleyici üzerinde karakterlere ve hikayeye odaklanma noktasındaki etkisini gözler önüne serdi.

Sonuç itibariyle alt ve üst sınıf arasındaki kara-komik, gergin ve ikircikli ilişkinin beyaz perdeye yansıtıldığı bu filmde ekip mimarlık, set tasarımı ve sanat yönetmenliği disiplinlerini birbirine saygı içinde değerlendirerek olağanüstü bir hikaye anlatımına imza attı.

DİĞER BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

DF Moodboard

DesignFloor Moodboard'ları ile
tasarımlarınıza ilham
kaynağı oluyoruz.

Parkelerimiz ile
kurguladığımız
moodboard
tasarımlarımızı
inceleyin

İNCELE

DF Fikirler

Tasarımınıza ilham verecek
DesignFloor konseptlerini inceleyin

Tasarımınıza
ilham verecek
DesignFloor
konseptlerini
inceleyin

İNCELE
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
ABONE OL
DF Bayilik Sistemi

DF Bayilik Sistemi

DesignFloor marka
eliçiliğini üstlenerek,
bayimiz olmak ister misiniz?

BAŞVURU
Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Edin!

İlgi çekici içerikler ve
güncellemeler için bizi takip edin!

DF İletişim

DF İletişim

Sizden haber almak için
sabırsızlanıyoruz!

BİZE ULAŞIN
DesignFloor Logo
Aslan Yapı Logo