Laminat Parke Nasıl Döşenir?

Laminat parke, yaşam alanınız için en uygun zemin alternatifidir. Eşsiz bir fiyat/performans ürünüdür. Açmak gerekirse, hem bütçe açısından daha uygun olup hem de kalitesi bakımından da uzun yıllar kullanabileceğiniz bir kaplama türüdür. Gittikçe gelişen tasarımlarla artık suya ve darbelere dayanıklı yüksek yer teknolojisiyle üretilen laminat parkeler de raflarda yerini almaya başlamıştır. Renkleri ve modelleriyle birbirinden ayrılan laminat parkeler, dekorasyon sürecinin en önemli adımıdır. Mekânın diğer unsurlarıyla bütünleşmesi de gereken parkelerin seçimi biraz zorlayıcı olabilir. Parke seçiminde kullanılacak mekân çok önemlidir. Bu zorlayıcı adımdan sonra laminat parkenin nasıl döşeneceği de akıllara takılan bir sorudur. Bu yazımızda laminat parkenin nasıl döşeneceğinin detaylarını vermeye çalışacağız.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parkeler katmanlı yapılardır. Lamine parkeyle arasındaki farkı laminat parke MDF adı verilen maddeden üretilirken lamine parkeler doğal ağaçtan üretilen zemin döşemeleridir. Aslında doğrusu laminat “kaplamadır”. Laminat parke, pratik kilit sistemleri sayesinde montaj kolaylığı sağlar. Kolay montaj avantajı yanında dayanıklı malzemesiyle de uzun yıllar kullanabileceğiniz bir döşeme türüdür. Renk ve desenleriyle de onlarca seçenek sunan kilit sistemli laminat parkelerden istediğinizi seçtikten sonra döşeme aşaması çok daha kolaydır. Döşenecek alana göre döşeme aşamaları değişmektedir. Genel hatlarıyla laminat parke döşemesinin aşamalarını inceleyelim.

Laminat Parke Nedir

İlk Adım: Zemin

Parke döşemede en önemli adım döşenecek olan zeminin kuru, temiz ve pürüzsüz olmasıdır. Aksi halde, laminat parke düzgün döşenemez. Laminat parke döşenmeden önce temizlenmesi şarttır.  Döşeme yöntemine göre adımlar değişir. Yüzeydeki nemin parkeye nüfuz etmesini engelleyen kilit sistemli döşeme yöntemi en kullanışlı alternatifler arasındadır. Derz veya tutkalla döşeme yapılabilir. Tutkalla döşemede söküp yer değiştirme işlemi yapılamamaktadır.

İkinci Adım: Parke Altı

Parke altı malzemeler, parke döşemesinden önce kullanılır. Kullanılma amacı parkenin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktır. Parke altları, kullanılan malzemeye bağlı olarak nem, küf gibi sorunları engellemek için kullanılır. Bunun yanında ısı izolasyonunda da fayda sağlar. Strafor,  şilte, mantar şilte gibi tercihler vardır. Şilte tercihi yaparken kalınlığı çok önemlidir. Çok ince şilteler ve çok kalın şilteler tercih edilmez. Parke üreticileri 2 mm şilte kullanmayı tavsiye ederler. Parke altı malzemeler de parkenin ömrünü belirler.

Üçüncü Adım: Döşeme

Puzzle mantığıyla döşenen laminat parkeler, vurma kaması denen alet ile birbirlerine geçirilir. Çekiç gibi sert cisimlerle parkeleri birbirlerine geçirmeye çalışırsanız laminat parkeye zarar verebilirsiniz. Vurma kamaları, yapı marketlerde satılmaktadır. Ondan sonraki adım, duvarın kenarından dişi zıvanası (ortası boş olan eklenti) duvara bakacak biçimde başlanmalıdır. İç kısmına yapıştırıcı sürdükten sonra erkek zıvanayla (iki tarafı boş eklenti) birleştirip vurma kaması ile fazla kuvvet uygulamadan birleştirilmelidir. 

laminat parke döşeme tekniği

Dördüncü Adım: Laminat Parke Süpürgelik Montajı

Laminat parke döşeme işleminden sonra duvar dipleri ortalama 15 mm boşluk bırakılır. Bunun sebebi genleşme boşluğu ayırmaktır. Bu boşluğa süpürgelik montajı yapılır. Parke zeminine uyumlu olarak seçilen süpürgelikler, çivileme veya yapıştırma yöntemiyle sabitlenir. Süpürgelikler, laminat parkeyle uyumlu seçilerek mekânın bütünlüğü sağlanır.

laminat parke süpürgelik montajı

Laminat Parkede Yeni Dönem: Hi-Tech Laminat Parke

Laminat parkelerde ağaç dokusu imajına benzese de bu zemin döşemesini doğal malzemeden ayırmak mümkündür. DesignFloor’un son teknolojiyle ürettiği Hi-Tech Laminat Parkeler hem estetik açıdan hem de dokusu sayesinde gerçek ağaç hissini yansıtır. Doğal parlaklığı ve gerçek renkleriyle, doğal ağaçlardan üretilen lamine parkelerle tamamen eşleşen bir yapıya sahip olur. Yüzeyindeki damarlarda oluşan girintilerle gerçek bir ağaç dokusunu hissettirir. Yüzey teknolojileriyle dekoratif tabakasındaki ağacın estetiğini taşıyan Hi-Tech Laminat Parkeler, eşsiz bir zemin kaplama malzemesi haline gelir. Uzun ömürlü olmasının yanı sıra, kilit teknolojisiyle montaj pratikliği de sağlar. Yüzeyindeki nemin zemine nüfuz etmesine de engel olan overlay tabakasına sahiptir. Onlarca renk ve desen seçeneğiyle sektördeki en uzun ömürlü parke alternatifini sağlar. DesignFloor Hi-Tech Laminat Parkenin 8 ve 12 mm kalınlık seçeneği sunan modellerini, konut gibi yerler dışında ayak sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde de kullanılabilir. Yarattığı estetik görünümü ve dokusuyla mekânınızı çok farklı bir boyuta taşıyacaktır. 

DİĞER BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

DF Moodboard

DesignFloor Moodboard'ları ile
tasarımlarınıza ilham
kaynağı oluyoruz.

Parkelerimiz ile
kurguladığımız
moodboard
tasarımlarımızı
inceleyin

İNCELE

DF Fikirler

Tasarımınıza ilham verecek
DesignFloor konseptlerini inceleyin

Tasarımınıza
ilham verecek
DesignFloor
konseptlerini
inceleyin

İNCELE
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
ABONE OL
DF Bayilik Sistemi

DF Bayilik Sistemi

DesignFloor marka
eliçiliğini üstlenerek,
bayimiz olmak ister misiniz?

BAŞVURU
Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Edin!

İlgi çekici içerikler ve
güncellemeler için bizi takip edin!

DF İletişim

DF İletişim

Sizden haber almak için
sabırsızlanıyoruz!

BİZE ULAŞIN
DesignFloor Logo
Aslan Yapı Logo