24 Ağustos 2019

Programlanmış Ahşap Parçalar ile Urbach Kulesi

Stuttgart Üniversitesi Hesaplamalı Tasarım ve İnşaat Enstitüsü (ICD) ve Bina Yapıları ve Yapısal Tasarım Enstitüsü (ITKE) Güney Almanya'da 14 metre boyunda bir yapı oluşturmak için güçlerini birleştiriyor. Urbach Kulesi, 'kendiliğinden şekillendirilmiş' kavisli ahşap bileşenler kullanılarak inşa ediliyor. ICD / ITKE ekibi tarafından kullanılan bu işlemde ahşaptaki şekil değişikliği, ayrıntılı ve enerji yoğun mekanik işlemler yerine, nem içeriğinin azalması sırasında karakteristik daralmasıyla sağlanıyor.

Bu projede ahşap, kendini şekillendirme davranışını tetiklemek için bu güçlü ve doğal olarak oluşan deformasyonu kullanacak şekilde düzenlenmiştir. Ahşap parçalar, makinelerin farklı hareketleri gerçekleştirmek için programlanabileceği gibi önceden belirlenmiş şekillere dönüşecek şekilde programlanıyor. 

Kulenin yapısı için kavisli çapraz lamine ahşap (CLT) bileşenleri, kurutulduğunda tahmin edilen kavisli şekillere özerk olarak deforme olan düz paneller olarak tasarlanıyor ve üretiliyor. 5.m x 1.2 m çift katmanlı ladin ahşap parçaları, bir endüstri standardı teknik kurutma işlemi kurutulur. Kurutma odasından çıkarıldığında parçalar tam olarak kavislidir. Parçalar, geometriyi yerinde kilitlemek için üst üste bindirilir ve lamine edilir, form stabil geometrisi ile daha büyük kavisli CLT bileşenleri oluşturulur. 

ICD ve ITKE, çeşitli radyusları ve eğrilik türlerini keşfetmek için tasarım için kendi hesaplama mekaniği modellerini geliştirdi.

Ortaya çıkan yapı, yüzey alanının metrekare başına 38 kilogram ağırlığında 9 santimetre kalınlığında duvarlarla hafif ve kesintisiz görünümlüdür.  

ITKE başkanı Jan Knippers, ”Basit görünen şey, elde edilmesi zor ancak formun ve kuvvetin ustaca bir etkileşimi ile mümkün "...

 

 

Etiketler : wood, design, doğal, ahşap, tasarım, lamine parke, laminat parke
DİĞER BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

DF Moodboard

DesignFloor Moodboard'ları ile
tasarımlarınıza ilham
kaynağı oluyoruz.

Parkelerimiz ile
kurguladığımız
moodboard
tasarımlarımızı
inceleyin

İNCELE

DF Fikirler

Tasarımınıza ilham verecek
DesignFloor konseptlerini inceleyin

Tasarımınıza
ilham verecek
DesignFloor
konseptlerini
inceleyin

İNCELE
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
ABONE OL

DF Bayilik Sistemi

DesignFloor marka
eliçiliğini üstlenerek,
bayimiz olmak ister misiniz?

BAŞVURU

Bizi Takip Edin!

İlgi çekici içerikler ve
güncellemeler için bizi takip edin!

DF İletişim

Sizden haber almak için
sabırsızlanıyoruz!

BİZE ULAŞIN