Parke Çizikleri Nasıl Giderilir?

Parke, zemin döşemesinde en çok kullanılan malzemelerden biridir. Dayanıklı olması, uzun ömürlü olması, şık ve doğal görünüşü tercih edilme sebeplerindendir. Farklı tasarımları, modelleri ve renkleriyle, hemen hemen her mekânda kullanılabilir. Evin dekorasyonunda en önemli adım olan zemin alternatifi parkeler, kullanılan mekânın havasını değiştirir. Yaşam alanınızı farklı bir boyuta taşır. Fakat parkeler bazı durumlarda çok zor da olsa zarar görebilir. Zemindeki çizikler, parkenizi kötü gösterebilir. Çiziklerin boyutuna, aldığı hasara ve parke modeline göre parke çiziklerinin nasıl giderileceği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Parkede Çizik Neden Oluşur?

Parkelerde zaman içinde aldığı hasarlara bağlı olarak çizilebilirler. Bu çizikler, zemininizin görüntüsünü bozabilir ve sizi rahatsız edebilir. Yanlış temizlik sonucu, sert cisimlerin çizmesi gibi sorunlar parkede çizikler oluşturabilir. Ayakkabınızın altına taş sıkıştığında veya sivri topuklu ayakkabınızı sürttüğünüzde de parkeleri çizebilirsiniz. Bunların dışında parkede çizik, mobilyaları sert bir şekilde çekme ve itme nedeniyle oluşuyor. Peki, parke çiziklerini nasıl giderebiliriz?

Zemin Seçimine Göre Çizikler Nasıl Giderilir?

Lamine Parkede Oluşan Çizikler

Doğal ve estetik görünümüyle her dönemin sevilen ürünü lamine parkelerdir Severek kullandığınız ahşap zemininizde zaman içerisinde darbeye bağlı çizikler ve izler oluşabilir. Kamufle etmek için yapı malzemeleri satan mağazalardan alacağınız zemininizle aynı tondaki rötuş boya kalemini kullanabilirsiniz. Bu sayede, hasar gören alandaki çizikleri kolayca kapatabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, zemininizle aynı renkte rötuş kalemi almanızdır. Çizilen bölgeye uygulamadan önce görülmeyecek bir alanda zeminle renk uyumunu test etmekte fayda vardır. Parkelerinizi temizledikten sonra çiziğin üstünü kapayacak şekilde doldurabilirsiniz. 

Zemininizdeki çizik çok derinse, ahşap dolgu kalemi sayesinde çatlak kısmı doldurabilirsiniz. Rötuş kalemleri genellikle ahşap dolgu kalemiyle birlikte satılıyorlar. Bu sayede, yaşam alanınızda birden fazla çizik ve çatlak varsa doldurup boyayabilirsiniz.

Dolgu kalemi ile parke çizikleri giderme işlemi

Laminat Parkede Oluşan Çizikler

Zemin döşemesinde sıklıkla kullanılan laminat parkeler, farklı renk ve modelleriyle geniş bir yelpaze sunuyor. Uzun yıllar kullanabileceğiniz laminat parkenin yıllar içinde yanlış kullanıma bağlı hasarlar alabiliyor. Birçok sebepten dolayı çizilen parkenizi ise eski haline getirmeniz mümkün olabiliyor. Laminant zeminlerde oluşan hafif çizikler için önce elma sirkesi ve zeytinyağı karışımıyla çiziğin olduğu bölgeyi temizleyerek laminant zeminin parlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çiziği daha rahat görerek doldurma işlemi yapabilirsiniz. Doldurma işlemi için yapı marketlerde satılan ahşap dolgu kalemi veya balmumu kullanabilirsiniz. Öncesinde temizlediğiniz parkenizi balmumuyla çiziklerinden kurtarma işleminin adımları şöyle sıralanabilir:

  • Çizilen bölgeyi iyice temizledikten sonra rötuş boya kalemiyle çiziği doldurun.
  • Parke renginize uygun aldığınız ahşap balmumunuzu çizilen kısma uygulayın.
  • Uyguladıktan sonra 24 saat kurumasına izin verin.

Bu uygulamayla parkenizdeki çiziklerden kurtulacağınız gibi, yeni çizik oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Dolgu kalemi ile parke çizikleri giderme işlemi

Zeminlerdeki Derin Çizikler

Zeminlerde alınan ağır darbeler sonucu oluşan derin çiziklere yukarıdaki yöntemlerle çözüm bulamadıysanız, sistre cila işlemi son çözümdür. Zımpara makinesi ile yıpranmış ve çizilmiş zeminlerinizi eski haline getirir. Bu işlem tüm yer döşemelerine yapılır. Bu işlem ayrıca parkenizin ömrünü de uzatır.

Granit Zeminlerde Oluşan Çizikler

Granit zeminler hem rahat temizliği hem de estetik görüntüsü sayesinde son dönemde en çok tercih edilen zemin alternatiflerinde yerini aldı. Ev dekorasyonlarının çok sevilen ürünü granit zeminlerde de istemediğimiz çizikleri görebiliriz. Granit zeminlerdeki çiziklerden kurtulmak için yapı marketlerde satılan granit çizik ve aşınma için üretilen parlatma cilasını kullanabilirsiniz. Bu cila sayesinde çiziklerden kurtulacağınız gibi aynı zamanda orijinal parlaklığını uzun süre koruyabilirsiniz. Bu sayede, yeni çiziklerin oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Parkeyi Çiziklere Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Parke her ne kadar uzun ömürlü ve sağlam bir zemin alternatifi olsa da sert darbelere karşı korunmasız kalabilir. Bunlardan korunmak için yapabileceğiniz birkaç yöntem de şöyle sıralanabilir:

  • Mobilyaların ayaklarına keçe veya keçe benzeri bir tekstil ürünü yapıştırabilirsiniz.
  • Orta sehpanızı mümkünse halının üstünde tutmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Zemininizin üzerine ayakkabı ile basıyorsanız, ayakkabınızın altında yabancı bir madde (taş vs.) olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sivri uçlu oyuncaklarını parkelerin üzerinde gezdirmesine engel olabilirsiniz.
  • Parkenize sakız gibi yapışkan bir ürün yapışırsa kesinlikle sert aletlerle çıkarmayın. Parkenizin çizilmesine hatta aşınmasına neden olur. Yapışkan bir ürünü zemininizden çıkarmak için buz iyi bir çözüm olacaktır. Buzdolabı poşetine buz doldurup sonrasında tahta kaşık gibi aşındırmayacak bir aletle kazırsanız sakız kolayca çıkacaktır.
  • Bol suyla, sert temizlik malzemeleriyle ve yoğun kimyasallarla temizlik yapmazsanız parkenizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. 
DİĞER BLOG YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

DF Moodboard

DesignFloor Moodboard'ları ile
tasarımlarınıza ilham
kaynağı oluyoruz.

Parkelerimiz ile
kurguladığımız
moodboard
tasarımlarımızı
inceleyin

İNCELE

DF Fikirler

Tasarımınıza ilham verecek
DesignFloor konseptlerini inceleyin

Tasarımınıza
ilham verecek
DesignFloor
konseptlerini
inceleyin

İNCELE
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
DF Bülten'e abone olun, sektör ve tasarım gündeminden ilk siz haberdar olun.
ABONE OL
DF Bayilik Sistemi

DF Bayilik Sistemi

DesignFloor marka
eliçiliğini üstlenerek,
bayimiz olmak ister misiniz?

BAŞVURU
Bizi Takip Edin!

Bizi Takip Edin!

İlgi çekici içerikler ve
güncellemeler için bizi takip edin!

DF İletişim

DF İletişim

Sizden haber almak için
sabırsızlanıyoruz!

BİZE ULAŞIN
DesignFloor Logo
Aslan Yapı Logo